ATRAKCJE

Liczne atrakcje turystyczne

czynią z naszego hotelu w Dolinie Baryczy doskonałe miejsce na wymarzony wypoczynek o każdej porze roku. Jeśli zdecydują się Państwo na przyjazd do nas późnym latem, być może traficie na Dni Karpia – nasze lokalne święto, którego symbolem jest Karp, z którego nasz region słynie.

Dolina Baryczy jest rajem dla miłośników przyrody i historii. Ceniący walory przyrodnicze odnajdą tu doceniany na całym świecie rezerwat przyrody „Stawy Milickie” oraz największy w kraju park krajobrazowy „Dolina Baryczy”. Na szukających śladów historii czekają pałace otoczone parkami, kościoły w wielu stylach, wiejskie chaty z rudy darniowej czy budynki z muru pruskiego. Wyjątkowe w Dolinie Baryczy jest to, że natura zawarła niepisany pakt z człowiekiem i uzupełniają się w dostarczaniu wrażeń idealnie.

W Dolinie Baryczy

istnieje wiele alternatyw aktywnego wypoczynku, każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Jeśli są Państwo zainteresowani zorganizowaniem czasu wolnego, aktywności przez hotel – prosimy o wcześniejszy kontakt.
Poniżej nasze propozycje:

WYCIECZKI ROWEROWE

Jest to idealna forma spędzania czasu na świeżym powietrzu, a Dolina Baryczy to niezwykle atrakcyjny dla turysty rowerowego region. Cały obszar Doliny Baryczy przecinają dobrze oznakowane trasy rowerowe i ścieżki dydaktyczne. Wśród nich wyróżnić możemy trasy przechodzące między słynnymi milickimi Stawami, leśnymi drogami, wzdłuż rzeki Barycz, czy też śladem kolejki wąskotorowej, a wzdłuż nich wyznaczone miejsca postojowe i tablice informacyjne, a także czatownie i wieże obserwacyjne. Niewątpliwą atrakcją jest Kolorowy Szlak Karpia, na którym rozmieszczonych zostało 30 przestrzennych figur karpi, w najbardziej atrakcyjnych miejscach Doliny Baryczy, tworząc szlak turystyczny po ciekawych obiektach architektonicznych, rekreacyjnych oraz w miejscach plenerowych Doliny Baryczy.

ZWIEDZANIE LOKALNEJ WINNICY Z DEGUSTACJĄ

Winnica Anna położona jest w Krośnicach, w niezwykle urokliwej północno – wschodniej części województwa dolnośląskiego, w Parku Krajobrazowym „Dolina Baryczy”, 10 km od Milicza i około 60 km od Wrocławia. W ofercie znajduje się degustacja wina własnej produkcji, która odbywa się w specjalnie przygotowanej sali degustacyjnej, przy dużym, wspólnym stole. Sala jest w stanie pomieścić 50 osób, które mogą poczuć klimat prawdziwej winiarni. To doskonała okazja do wymiany opinii oraz do wspólnej zabawy przy testowaniu win.

Sala degustacyjna wraz z infrastrukturą dookoła idealnie nadaje się na:

– spotkanie w gronie przyjaciół
– integrację firmową
– piknik rodzinny
– romantyczny wyjazd

SPACER Z ALPAKAMI

Alpaki można zobaczyć w Ceglanym Domie usytuowanym w miejscowości Koruszka, położonej zaledwie 2 km od Milicza. Alpaki są oswojone, lubią podejść i obwąchać nowe osoby. Niektóre pozwalają się głaskać. Chętni mogą również towarzyszyć właścicielom przy karmieniu i codziennej pracy z alpakami, więc praktycznie jest mnóstwo okazji do spotkań ze zwierzętami.

OSTOJA KONIKA POLSKIEGO

Ostoja znajduje się na szlaku rowerowym Milicz – Koruszka. Jest to malownicze miejsce otoczone przyrodą. Wyjątkowa leśna polana ze stawami, wiatami oraz z miejscem na odpoczynek. Teren Ostoi jest również częścią gospodarstwa rybackiego. Dodatkowo znajduje się tam hodowla koników polskich, która liczy 68 sztuk. Koniki na terenie nadleśnictwa Milicz przebywają na otwartej przestrzeni, a opieka nad nimi ogranicza się do podawania siana w zimie. Zwierzęta z uwagi na swoją łagodność i inteligencję uczestniczą w zajęciach z hipoterapii i są wykorzystywane do pracy z dziećmi.

SPŁYWY KAJAKOWE

Możliwość aktywnego wypoczynku na łonie natury. Spływy kajakowe odbywają się po rzece Barycz, która jest rzeką spławną od miejscowości Odolanów aż do jej ujścia do Odry. Trasy są o różniej długości, co daje możliwość wyboru najbardziej dogodnej dla siebie opcji.

WYCIECZKA PO DOLINIE BARYCZY Z PRZEWODNIKIEM

Dolina Baryczy to wymarzone miejsce na wycieczki zarówno indywidualne, w gronie rodziny i przyjaciół, a także dla grup zorganizowanych. W ich trakcie niemal nieustannie można obcować z bogatą i piękną przyrodą. Nie brakuje także ciekawostek historycznych, wielu zabytków, legend, czy unikalnych rozwiązań architektonicznych – w tym oczywiście hydrotechnicznych. Plan wycieczki zawsze dostosowany jest do preferencji grupy.

MUZEUM BOMBKI

Muzeum Bombki jest kulturowym dziedzictwem regionu Doliny Baryczy. Mieści się w Kreatywnym Obiekcie Multifunkcyjnym, który powstał w miejscu dawnej fabryki bombek w Miliczu. W latach 1951 – 2008 roku była to jedna z największych w Polsce manufaktur szklanych ozdób choinkowych. Muzeum poświęcone jest prezentacji twórczej pracy ludzkich rąk i umysłów, z poszanowaniem ducha miejsca. Podkreślenie bogatej wzorniczo kolekcji kolorem ekspozytorów rozbudza wyobraźnię, spontaniczność i witalność, wpisując się w misję otwartości Kreatywnego Obiektu Multifunkcyjnego. Ważnym elementem otwartości muzeum jest jego dostępność dla gości niepełnosprawnych.

ZABYTKI

Dolina Baryczy, to przede wszystkim bogactwo natury, ale na jej terenie znajduje się również wiele ciekawych zabytków i budowli. Najciekawsze z nich, to:
Zespół pałacowo parkowy, w którego skład wchodzą:
Klasycystyczny pałac zbudowany w XVIII w. – Należał do von Maltzahnów, właścicieli dóbr milickich w latach 1590-1945. Obecnie w budynku mieści się Zespół Szkół Leśnych i Agrotechnicznych oraz w prawym skrzydle, Regionalna Izba Doliny Baryczy. We wnętrzu zachowała się pięknie dekorowana sala balowa.
Na północny wschód od pałacu na niewielkim wzniesieniu znajdują się Ruiny zamku piastowskiego z XIV w. w dawnych czasach był to okazały zamek o bogatej i różnorodnej architekturze. Ze względu na bezpieczeństwo nie wolno zbliżać się do ruin. Nieopodal znajdują się pozostałości po grobowcu z rudy darniowej.
Pałac otacza park o powierzchni ok. 50 ha, z przełomu XVII i XIX w. w stylu angielskim. Występuje w nim 80 gatunków krzewów i drzew, w tym sędziwe dęby, rzadko spotykane w Polsce cypryśniki błotne oraz azalie i rododendrony. Oprócz bogatej szaty roślinnej znajdowały się w nim grobowce, kamienne latarnie, drewniane mosty, budowle przypominające starożytne ruiny. Park przecinają liczne ścieżki spacerowe, przy których są rozmieszczone ławeczki a nad rzeką Młynówką znajdują się drewniane mostki. Obecnie park wykorzystywany jest jako miejsce do spacerów oraz zajęć sportowych.
Kościół rzymskokatolicki pw. św. Andrzeja Boboli – jeden z sześciu ewangelickich Kościołów Łaski wybudowanych na mocy ugody zawartej między królem szwedzkim Karolem XII a cesarzem Austrii Józefem I Habsburgiem w Altranstädt w 1707 r. Po II wojnie światowej i wysiedleniu ludności niemieckiej w 1945 r. przejęty przez Państwo i przekazany Kościołowi katolickiemu.
Zamek Myśliwski z 25 metrową wieżą widokową wybudowany został w 1850 r. Mieści się na wysokości 230 m n.p.m. na Wzgórzu Joanny nieopodal Milicza.
Po wojnie zamek był użytkowany jako punkt obserwacyjny w celach przeciwpożarowych i pełnił tą funkcję do lat 70-tych XX w. Obecnie budowla nosi nazwę Wieża Odyniec, a na jej szczycie urządzono platformę widokową.

ZWIEDZANIE REZERWATU BRYCZKĄ Z ORNITOLOGIEM

Podczas przejazdu można podziwiać niezwykłości krainy stawów milickich oraz obserwować żyjące tutaj gatunki ptaków pod fachową opieką ornitologa – w Dolinie Baryczy występuje około 300 gatunków ptaków. Wycieczka trwa ok 1 godziny i odbywa się po jednej z trzech ciekawych przyrodniczo tras: staw Grabówka, stawy Południowe lub stawy Niezgodzkie. Przebiegają one przez rezerwat, który jest zamknięty dla ruchu turystycznego, co czyni je wyjątkowymi. W trakcie wycieczki przewidziane są postoje obserwacyjne, dlatego każdy uczestnik otrzyma lornetkę.

FESTIWAL KARPIA MILICKIEGO

To wydarzenie plenerowe promujące region Doliny Baryczy, obfitujące w dobrą lokalną kuchnię i występy artystów polskiej sceny muzycznej. Podczas festiwalu spróbować można lokalnych potraw, w tym karpia z milickich stawów. Nie brakuje również stoisk oferujących lokalne produkty z certyfikatem jakości Dolina Baryczy Poleca, lokalne rękodzieło, miody, nalewki czy owoce z tutejszych sadów. Przewidziano też liczne atrakcje dla dzieci i młodzieży.

KROŚNICKA KOLEJ WĄSKOTOROWA

jest niewątpliwie największą atrakcją turystyczną Krośnic i okolic. Jest to jedna z niewielu czynnych kolei parkowych w Polsce.

Kolejka kursuje na terenie Zespołu Pałacowo – Parkowego w Krośnicach, po niemal 3 km trasie, gdzie znajduje się 5 mniejszych stacyjek.

Dumą krośnickiego taboru jest parowóz Px48 – 1907, wyprodukowany w 1955 r. Kursy obsługuje lokomotywa parowa Px48 – patrz rozkład jazdy. W budynku stacji głównej znajduje się Centrum Informacji Turystycznej, gdzie można zakupić pamiątki oraz bar kolejkowy. Oprócz przejażdżki kolejką na przyjezdnych czeka wiele innych atrakcji, m.in. stawy rekreacyjne, w sezonie letnim miejsce przeznaczone do kąpieli, wypożyczalnia sprzętu wodnego (łódki, rowerki wodne) i plac zabaw. Obok budynku stacji głównej znajduje się wiata grillowa dla ok. 50 osób. Najmłodszych turystów z pewnością ucieszy widok i zwiedzanie dwóch lokomotyw ekspozycyjnych.

Kontakt

Adres

ul. Kościuszki 2, 56-300 Milicz

Adres

ul. Kościuszki 2, 56-300 Milicz

Adres

ul. Kościuszki 2, 56-300 Milicz

Telefon

 71 383 13 90

lub

508 030 368

Translate »